"Stompaku purvi" dabas taka

Adrese: Stompaki, Susāju pagasts, Balvu novads
GPS: 57.147840, 27.521842

Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāla ar savām dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu. Izstaigājot dabas liegumu “Stompaku purvi”, kas ir iekļauti NATURA 2000 teritorijā uzzināsiet gan par teritorijā mītošajiem putniem, dzīvniekiem un augiem, gan arī pa labiekārtotu marķētu taku, kur mitrākajās purva vietās ierīkotas laipas, nokļūsiet līdz purva austrumu daļas salām, kur 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota viena no lielākām nacionālo partizānu apmetnēm  Baltijā. Tajā bija 24 bunkuri un vairākas virszemes būves, kā arī notikusi slavenā - Stompaku kauja 1945. gada 2. martā.

Norādes uz Latvijas nacionālo partizānu nometnes vietu atrodas ceļa Balvi–Viļaka malā. Iegriežoties mežā, nokļūstam labiekārtotā stāvlaukumā ar informatīvu stendu, no kura sākas taka mežā uz partizānu mītnes vietu.

Jaunums 2022. gada sezonā - atjaunotais baznīcas bunkurs, kurš atklāts 2022. gada 2. martā.

Apmeklējot taku iesakām vilkt piemērotus apavus (pārgājiena zābaki vai gumijas zābaki), jo arī tās vietas, kurās nav uzliktas dēļu laipas, mēdz būt visai slapjas, īpaši pēc lietus.

Iespēja pieteikt ekskursijas grupām (vismaz 10 cilvēki), gida pavadībā ar dažādiem uzdevumiem un vēstures faktiem.  

Ekskursijas cena gida pavadībā - 15,00 euro, jāpiesaka vismaz 2-3 dienas iepriekš.

  • Viļakas novada muzejā +371 28386859

Koka laipas taka un nacionālo partizānu piemiņas vieta Stompaku purvā -

  • Tūrisma objekts iekļauts Latvijas un Igaunijas Militārā mantojuma tūrisma maršrutā
  • Karte un brošūra lejuplādējama https://militaryheritagetourism.info/lv/info/publications latviešu, angļu, igauņu, vācu un krievu valodās. Papīra formātā karti un brošūru var saņemt arī Viļakas novada muzejā, Klostera ielā 1.
  •  Militārā mantojuma tūrisma vietne internetā  https://militaryheritagetourism.info, kurā pašreiz ievietota informācija par 300 apskates vietām un karte. Vietnes informācija tiek papildināta ar objektiem un ar tiem saistītiem vēstures aprakstiem un atmiņu stāstiem.